Kendo

Günümüzde uygulanan biçimi ile « Kendo », bambu bir kılıç olan « shinai »’nin eski kılıç savaş sanatının daha güvenli ve daha serbest uygulanmasını sağlamak amacıyla tasarlanması sonucu yaklaşık iki yüz yıl önce geliştirilmiş bir Japon Kılıç Sanatıdır. Eski dönemlerde, Japon savaşçı sınıfı, samuraylar tarafından, koruyucu zırh (bogu) giyilerek çalışılan « Japon eskrimi » olarak da adlandırılır.

Feodal Japonya’nın savaşçı sınıfı olan Samuray’lara, öldürecekleri kişiye gereksiz acı çektirmemeleri için bu amaca uygun en etkili teknikler ögretilmekteydi. Söz edilen anlayış kılıçla dövüş sanatının görgü kurallarından (Etiket) biriydi.

Günümüzde Kendo çalışan kişiler, öncelikle bambu kılıçlar kullanarak daha sonra da ahşap veya metal kılıçlarla « kata » formlarını (İaido) öğrenerek kendilerini eğitmektedirler.

“Yürek dürüstse,insanlar sonunda açıklamalar olmaksızın anlayacaklardır.”

Japon Savaş Sanatı, Thomas Cleary

KENDO ÇALIŞMANIN YARARLARI

Kendo çalışan kişi aynı anda hem fiziksel, hem zihinsel, hem de ruhen kendini geliştirir ve yeniler. Bakışlarınız, algılamanız, karar alma süreciniz, hisleriniz gelişir. Bunlar gelişiminizin zihinsel kısmını oluştururken, fiziksel olarak, bedeniniz, kas ve bağ dokunuz güçlenir, nefes kapasiteniz ve direnciniz artar ve bu yolla kendi sınırlarınızın farkına varırsınız. Her çalışmada, bu sınırı daha da yukarılara taşırsınız. Bu sayede sarsılmaz bir öz güvene sahip olursunuz.

Kendo çalışırken, etrafınızda olan bitenlerin farkına varmayı, olaylara anında tepki vermeyi ve zihninizi ve hislerinizi birlikte kullanarak zaman kaybetmeden karar vermeyi öğrenirsiniz. “Zihninizin gözü, ancak zorlu ve uzun bir eğitim sonucunda açılır”.

Kendo çalışmalarının önemli amaçlarından biri, kılıçlar çekildiğinde veya herhangi bir baskı durumu karşısında, zihinsel olarak daima hazır olabilmektir.